W momencie oświadczyn każda z nas powoli zaczyna myśleć jaką suknię ślubną wybrać. Nie ma drugiej tak istotnej kwestii ślubnej, która równie mocno zaprzątała by naszą głowę. Każda kobieta w tym dniu chce się czuć wyjątkowo. Często oprócz partnera oczywiście, to właśnie suknia ślubna, którą wybierzemy ma na to największy wpływ. Niektóre z nas już jako dziewczynki doskonale wiedzą w czym chciałyby wystąpić jako Panna Młoda, pozostałe jednak potrzebują pomocy w podjęciu tak ważnej decyzji. W końcu tyle ile kobiet, tyle możliwości doboru fasonu i wzoru sukni ślubnej. Trzeba zwrócić uwagę na kolor cery, wzrost, kształty, a nawet rodzaj uroczystości. Ważna jest też wygoda tej jedynej. Aby się w tym wszystkim nie pogubić przygotowałam dla Ciebie kompletny poradnik “Jaką suknię ślubną wybrać”.

* Wszystkie sukienki pokazane w tym artykule znajdziesz na naszym sklepie.

Spis treści:


Jaka sukienka będzie idealna na ślub cywilny, ślub w plenerze, a jaką suknię wybrać na ślub kościelny?

To w jakim miejscu odbędzie się ceremonia zaślubin poniekąd dyktuje na ile swobody w wyborze sukni może pozwolić sobie Panna Młoda. Jeśli bierzesz ślub cywilny czy w plenerze opcji do wyboru masz znacznie więcej. Nie tylko pod względem długości sukienki, ale też kroju, czy koloru. Ślub kościelny bardziej związany jest z tradycją i raczej przeważają tutaj długości midi i maxi, a także białe i kremowe odcienie. Biorąc ślub w plenerze warto zwrócić uwagę szczególnie na wygodę, a także rodzaj podłoża. Wybór sukni ślubnej powinny tutaj dyktować przede wszystkim warunki. Zadaj sobie pytanie, czy jest to miejsce wietrzne, czy spokojne? Jaka suknia ślubna będzie pasowała do otoczenia? Czy będziesz się czuć komfortowo kiedy założysz długą suknię?

To co mogę Ci jednak podpowiedzieć, to że niezależnie od rodzaju ceremonii jeśli jakaś sukienka jest Twoją wymarzoną powinnaś ją założyć.

Nie sugeruj się opinią, że na ślub cywilny powinno się założyć skromniejszą i bardziej elegancką sukienkę, a na ślub w kościele możesz iść jak księżniczka. To Twój dzień i to Ty decydujesz jak chcesz wtedy wyglądać.

Zakup sukni ślubnej - w salonie czy przez Internet?

W obecnych czasach nie musisz odwiedzać salonu sukien ślubnych, żeby znaleźć swoją wymarzoną kreację. Równie dobrze możesz zrobić to przez Internet. Takie rozwiązanie może okazać się bardziej ekonomiczne i mniej czasochłonne. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, gdzie nie masz dostępu do salonów, w których możesz wybierać pomiędzy setkami modeli. Ta opcja ma też dodatkowy plus jakim jest możliwość zastanowienia się i ewentualnego zwrotu. Przy wyborze sukni ślubnej bardzo ważny jest spokój i nie podejmowanie decyzji pod wpływem emocji, zwłaszcza jeśli decydujesz się na droższy model. W salonach często możesz ulec presji sprzedawcy, który stosuje różne sztuczki, mające na celu przekonanie Cię o słuszności decyzji, nawet jeśli nie jesteś jej pewna. W konsekwencji możesz wyjść nie do końca zadowolona. Zamawiając suknię ślubną do domu możesz na spokojnie przymierzyć i poruszać się w sukience, tak aby sprawdzić czy nie krępuje ona Twoich ruchów i czy rzeczywiście na dłuższą metę noszenie jej jest wygodne. W końcu będziesz w niej przez całe wesele. Minusem zakupu sukienki na ślub online może być delikatne niedopasowanie i brak usługi poprawek krawieckich w cenie. Ewentualne przeróbki będziesz musiała zorganizować samodzielnie. Postaw wtedy na sprawdzonego fachowca, który nie zniszczy Twojej sukienki.

To co dla jednych będzie plusem, dla innych może być wadą. Tak jest np. z doradcą w salonie. Niektóre z Was chętnie skorzystają z pomocy i specjalistycznej wiedzy. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie podjąć decyzję, o tym która suknia do Ciebie pasuje, wizyta w salonie może okazać się dla Ciebie lepszą opcją. Warto też przymierzyć różne modele i fasony, a następnie rozejrzeć się za podobnymi sukienkami w Internecie. Często jest to najzwyczajniej tańsza opcja. Sprzedawcy internetowi nie ponoszą kosztów najmu butiku, przez co mogą pozwolić sobie na niższe ceny. Dla niektórych jednak zakup sukni ślubnej będzie swojego rodzaju rytuałem, dlatego nie obędzie się bez wizyty w butiku w towarzystwie przyjaciółek, przy przysłowiowym kieliszku szampana i oglądaniu się na podwyższeniu.

Przewodnik po stylach i fasonach sukienek ślubnych, czyli jak dobrać suknię ślubną do wzrostu i figury

Suknie ślubne występują w wielu fasonach i modelach. Warto przed wyprawą do salonu, czy poszukiwaniem w Internecie zapoznać się z dostępnymi opcjami. Pozwoli Ci to lepiej dobrać sukienkę do swojego wzrostu i kształtów, tak aby podkreślić zalety swojej figury i zakryć mankamenty.

Klasyczna suknia ślubna

Jeśli wyznajesz zasadę “Less is more” ten model sukienki ślubnej jest dla Ciebie. Elegancja i prostota nigdy nie wychodzi z mody. Proste suknie pokochają minimalistki, a także fanki okazałych dodatków. Klasyczne suknie ślubne są delikatnie rozszerzające się ku dołowi, lub całkowicie proste. Często ich jedyną ozdobą jest rozcięcie na nodze, które dodaje kobiecości. Proste suknie ślubne pięknie podkreślają naturalną urodę Panny Młodej. Jedną z największych zalet klasycznych sukienek jest ich wygoda i lekkość. W takiej kreacji możesz bez problemu przetańczyć całą noc. Ten fason możesz śmiało wybrać jeśli Twoje wesele jest skromne, lub jeśli bierzesz ślub cywilny.

Sukienka w kształcie litery A

Ten krój charakteryzuje się dopasowaną górą i rozkloszowanym dołem. Często górna część odcina się w talii, lub jest osobnym gorsetem, tak aby jeszcze bardziej podkreślić kobiece kształty. Możesz wybrać sukienkę z delikatnie, lub mocno zaznaczonym dołem. Ten krój często zdobi rozcięcie, uwodzicielsko odsłaniające nogę.

Fason ten idealnie sprawdzi się dla kobiet, które chcą podkreślić swój biust i talię, a zakryć biodra, lub uda. Tym samym w sukience o tym kroju będą się dobrze czuć szczupłe kobiety, których sylwetka nabierze kształtów, jak i te pulchniejsze, które będą chciały wyraźnie podzielić sylwetkę wyszczuplając ją. Będzie pięknie leżeć zarówno na wysokich osobach, jak i tych niższych, ze względu na zachowane proporcje. Model sukni w kształcie litery A jest jednym z ulubionych właśnie ze względu na uniwersalność, wygodę i różnorodność dostępnych fasonów. O ile kształt dołu niewiele się różni, tak góra sukienki może przybierać różne warianty. Możesz wybrać gorset mocno odsłaniający dekolt i ramiona lub postawić na zabudowaną górę i długi rękaw. Możesz też sprawdzić opcję bez ramiączek, z delikatnymi ramiączkami, lub z grubymi i mocno podtrzymującymi. Do Ciebie należy decyzja czy chcesz odsłonić czy zakryć plecy. Biorąc to wszystko pod uwagę na pewno warto przymierzyć model zwany literą A.

Princessa - sukienka dla księżniczki

Wiele z nas marzy o niej od dziecka, kojarzy nam się z księżniczkami z bajek Disneya. Model sukni ślubnej Princessa to najbardziej okazały fason, więc wybierając go możesz być pewna, że nie zgubisz się w weselnym tłumie. Typ sukni “Księżniczka” ma niezwykle wdzięczny dół, który zamaskuje zarówno wąskie jak i szerokie biodra. Sukienka mocno podkreśla talię i tworzy piękne proporcje. Ta sukienka będzie pasować kobietom o każdym wzroście, jednak z Princessą muszą uważać bardzo szczupłe dziewczyny, gdyż zbyt wiele materiału może przytłoczyć ich drobną posturę. To na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to przy górze gorsetowej, jeśli masz obfity biust koniecznie sprawdź, czy sukienka nie będzie Ci się zsuwać. W innym wypadku, będziesz musiała co chwila podciągać swój dekolt, co nie tylko będzie męczące, ale także nie będzie wyglądać dobrze. Sukienki typu Princessa często dodatkowo posiadają tren, co jeszcze bardziej dodaje im okazałości.

Rybka, zwana też syrenką

Rybka to przepiękny model sukni, jednak nie dla wszystkich. Ten fason bardzo mocno podkreśla figurę, a jak wiemy my kobiety mamy dużo kompleksów na punkcie swojego wyglądu. Często niepotrzebnie, ale pomijając już ten fakt, w dniu ślubu masz się czuć przede wszystkim komfortowo. Tak, aby nic nie odwracało Twojej uwagi od cieszenia się tym niezwykłym wydarzeniem. Ten fason będzie idealny dla kobiet, które lubią podkreślać swoje kształty i dobrze się czują w opiętych ubraniach. Model ten rekomenduję przede wszystkim tym z Was, które mają wcięcie w talii i proporcjonalne uda i ramiona. Niesamowicie będą wyglądać kobiety o wydatnym biuście i kształtnej pupie. Wzrost nie gra tu większej roli. Musisz mieć jednak na uwadze, że charakterystyczną cechą tej sukni jest rozkloszowanie dopiero od połowy ud, lub nawet od kolana. Oznacza to mniej swobody w tańcu i bardziej skrępowane ruchy.  Pomimo, że rybki zazwyczaj wykonane są z elastycznych tkanin, przed decyzją wykonaj symulację ruchów i sprawdź czy na pewno dasz radę spędzić w niej całą noc.

Fason Empire

Jeden z najmniej popularnych modeli sukien ślubnych. Charakteryzuje się odcięciem tuż pod linią biustu. Idealnie podkreśla kształtny dekolt i ukrywa nadprogramowe kilogramy czy masywniejszy dół. Z tego typu sukienką muszą uważać kobiety z szerokimi ramionami, gdyż to właśnie na nich skupia się tutaj uwaga. Fason Empire będzie bardzo korzystny dla przyszłych mam, nie chcących podkreślać ciążowego brzuszka. W przypadku niskich kobiet model ten potrafi wydłużyć i wysmuklić sylwetkę.

Sukienka ślubna midi

Sukienki midi przywodzą na myśl stylizacje ślubne z lat 50. Długość zwana potocznie “tea length” była wtedy bardzo popularna. Kobiety lubiły delikatnie podkreślać łydki, nie odsłaniając jednak zbyt dużej części nóg. Sukienki tego typu zazwyczaj mają dopasowaną górę, wcięcie w talii i rozkloszowany dół. Model midi będzie dobry dla wysokich kobiet, niekoniecznie jednak sprawdzi się jeśli jesteś niska. Tego typu kreacje bowiem mogą optycznie skracać sylwetkę.

Krótka suknia ślubna

Krótkie modele sukni ślubnej zdecydowanie bardziej nadadzą się na ceremonię w urzędzie stanu cywilnego. Idealnie też sprawdzą się jako sukienka na przebranie czy na poprawiny. Podkreślą zgrabne nogi i dodadzą stylizacji lekkości. Przy tym fasonie możesz postawić na designerskie szpilki, które będą zwieńczeniem kreacji. Krótkich modeli powinny unikać kobiety nie lubiące odsłaniać nóg. Wysokie dziewczyny muszą zwrócić uwagę na długość sukienki, tak aby nie była ona za krótka. Przenosząc akcent na nogi jednocześnie możesz schować szerokie ramiona, lub odwrócić uwagę od małych piersi.

Jak widzisz odpowiedni fason sukienki potrafi podkreślić atuty i ukryć mankamenty sylwetki. Pamiętaj więc, że nie zawsze Twoja wymarzona sukienka będzie dobrze komponować się z Twoimi gabarytami. Warto więc, żebyś przymierzyła również modele co do których nie jesteś przekonana. To jak będą wyglądać na Tobie może Cię zadziwić. Jeśli szukasz sukienki przez Internet tak samo możesz zamówić kilka fasonów, te niepasujące zawsze możesz odesłać. Przy przymierzaniu jednak pamiętaj o zachowaniu ostrożności, aby nie uszkodzić sukienki i nie zabrudzić jasnej tkaniny.

Jaką suknię ślubną wybrać: z koronką, falbanką, odkrytymi plecami, czy z długim rękawem?

Gdyby tego było mało, wybór kroju sukienki to tak naprawdę dopiero początek. Dopiero później zaczynają się prawdziwe dylematy. Czy suknia ślubna ma mieć długi rękaw, czy ma być na ramiączkach, czy ma być gładka i lejąca, czy błyszcząca i z tłoczeniami? Jedno jest pewne, każda Panna Młoda wśród takiej różnorodności znajdzie coś dla siebie.

Zbyt ciężkich tkanin powinnaś unikać jeśli jesteś niskiego wzrostu, ponieważ możesz w nich wydać się przytłoczona. W takim przypadku zdecydowanie lepiej postaw na zwiewne tkaniny i delikatne koronki. Lekkości może nadać Ci także prześwitujący tren.

Jeśli masz mały biust unikaj mocno zdobionych dekoltów. Przyciągnij natomiast uwagę do innych swoich atutów. Możesz to zrobić wybierając sukienkę z rozcięciem, uwydatniającym nogę, lub zakładając suknię z odsłoniętymi plecami.

Jeśli jesteś posiadaczką dużego biustu zwróć uwagę na sztywność materiału, z którego zrobiona jest góra sukni. Tkaniny powinny być tam mocniejsze, tak aby mogły podtrzymać Twój dekolt. Możesz postawić na grubsze ramiączka, nie musisz natomiast bać się głębszych rozcięć. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać rozmiar sukienki, tak aby wszystko leżało na swoim miejscu i nie przesuwało się w tańcu.

To czy lubisz lśniące, bogato zdobione materiały, czy proste i lejące tkaniny jest już kwestią gustu i przy wyborze powinnaś się kierować głównie swoimi odczuciami.

Cenne porady przed zakupem sukni ślubnej

  1. Nie decyduj się na zakup sukienki tylko dlatego, że jest tania. Uwierz mi jesteś w stanie znaleźć piękne suknie ślubne do 500 zł.
  2. Im więcej sukienek ślubnych przymierzasz, tym ciężej będzie Ci podjąć decyzję. Postaraj się przymierzyć kilka z różnych fasonów, jeśli czujesz że znalazłaś tę jedyną nie szukaj dalej.
  3. Nie ulegaj presji sprzedawcom, ani opiniom znajomych. Pamiętaj, że to Ty masz czuć się rewelacyjnie i nikt nie powinien przekonywać Cię do zakupu. Jeśli jesteś osobą łatwo ulegającą perswazji zamów suknie przez Internet i na spokojnie poprzymierzaj w domowym zaciszu.
  4. Nie podążaj za trendami, spełniaj swoje ślubne marzenia. Nawet jeśli coś jest w danej chwili na topie wcale nie oznacza, że będziesz się w tym dobrze czuła. Wybierz suknię ślubną o której marzyłaś, a nie tą którą podsuwa moda.
  5. Zwróć uwagę na wygodę sukienki. Pięć minut możesz wytrzymać, ale czy dasz radę przetańczyć całą noc? Sprawdź swój komfort zanim zdecydujesz się na zakup.

To już wszystko co dla Ciebie przygotowałam. Mam nadzieję że mój artykuł pomoże Ci znaleźć swoją wymarzoną suknię ślubną, w której poczujesz się wyjątkowo. Wracaj do tego wpisu, kiedy tylko będziesz potrzebować rozwiać swoje wątpliwości. Jeśli spodobała Ci się któraś z sukienek zapraszam Cię na kulunove.pl, gdzie znajdziesz te i więcej inspiracji. Nasze dziewczyny służą swoją pomocą, jeśli będziesz mieć dodatkowe pytania.